Bastlení základ života? Díl třetí – dílna

Tentokrát si povíme o tom, jak jsem si povzbuzena úspěchem svého prvního velkého projektu pořídila vlastní dílnu.  Už v průběhu práce na projektu mi totiž začalo být jasné, že bastlit na kancelářském stole, na kterém dělám i všechno ostatní je trvale neudržitelné. Ostatně posuďte sami:

Udělala jsem tedy další krok v souladu s vizí, jenž jsem načrtla v druhém díle, ale která se ve své původní podobě ukázala být poněkud megalomanská. U nás v domě se v té době nabízely k pronájmu prostory přímo určené pro kancelář nebo malou dílnu. Sedm tisíc měsíčně za 70 metrů čtverečních mi nepřišlo zase tak moc, ale jelikož jsem člověk rozvážný (většinou), tak jsem to nechala týden uležet a došlo mi, že takhle velký prostor zatím vůbec nepotřebuji. Akorát bych zbytečně pálila peníze.

V ruce se mi tedy ocitl pomyslný manažerský nůž a pustila jsem se do katování. Přesně jsem si definovala, jaké činnosti chci v dílně dělat, jaké stroje a vybavení tam budu mít, a jak nejlevněji a s co nejmenšími nároky na prostor toho dosáhnout. Výsledek vyšel až překvapivě skromně, budou mi stačit dva velké stoly, nějaké poličky, deska na pověšení nářadí a dva regály 😀
Nakonec jsem to vyřešila úplně jednoduše. Třetina jednoho z pokojů v mém bytě byla skoro volná, zabíralo ji jen tehdy už delší dobu nepoužívané křeslo a lampa. Ty se promptně odebraly do vyhnanství na Aukro a já tak konečně získala krásných 8 metrů čtverečních pro své bastlířské řádění!

První problém k řešení byl nedostatek světla. Z předchozího života však se mnou do současného bydliště doputovalo i celkem kvalitní zářivkové světlo a krabice cool white zářivek, takže řešení v podobě vyvrtání čtyř děr do stropu a natažení kabelu k zásuvce se ukázalo býti celkem snadným. Horší už to bylo s nábytkem, přesněji se stoly.
V obecné rovině existují dvě kategorie pracovních stolů. Profi ponky za 5 tisíc a výše a pak totální shity za 800 z Lidlu a podobně. Teď udělám malou odbočku. Z Lidlu mám sadu velkých šroubováků, malých šroubováku/bitů, plastové pořadače na zeď a další věci. Se vším jsem i dnes po 8-10 měsících používání spokojená. Nepatřím tedy ke klasickým kydačům hnoje, kterým všechno z Lidlu smrdí. Stoly v nabídce ale měli tehdy špatné. Konec odbočky.
Po delším hledání se mi přece jen podařilo najít docela přijatelné stoly AVENBERG Fachmann o rozměrech 120 x 60 x 95 cm se šuplíkem a policí dole za necelé dva tisíce jeden. Byla k nim ještě deska na nářadí, ale ta mi nepřišla moc povedená, tak jsem hodila přímo na zeď desku 200 x 95 cm vykuchanou ze starého gauče a natloukla jsem si do ní hřebíčky pro pověšení nářadí.

V druhém díle jsem docela dost utrácela za součástky, v nichž mi postupem času vznikl jeden velký zmatek neboli bordel a hrozilo, že se mnoho z nich nevhodným skladováním a neustálým přesypáváním při hledání té zrovna chtěné zničí. I s tím bylo třeba něco udělat. Pořídila jsem tedy už výše zmiňované úložné boxy POWERFIX z Lidlu na velké součástky a moduly, a plastové krabičky z GME s přihrádkami pro malé součástky jako jsou rezistory, kondíky atd.

Klasické ruční nářadí jako šroubováky, kleště, kladivo, pilníky, vrtáky, pilky na dřevo a kov, a tak dále jsem buď měla z dřívějška, nebo jsem je pořídila na doporučení kamarádů a známých. Tady si každý musí vybrat podle toho, co chce dělat a co jemu osobně vyhovuje a sedí. Obecná rada je asi vědět, co chci a nebýt u toho vybírání ani strýček Skrblík, ani kníže Rohan, ale vybírat s rozmyslem a chytře. Dvakrát googlit a jednou kupovat, a tak 🙂

Po cca dvouměsíčním snažení a mnohých drobných peripetiích se mi dílnu v květnu 2018 podařilo dokončit a zprovoznit víceméně k obrazu svému. Samozřejmě je pořád co zlepšovat, a dnes už pomalu narážím na nedostatek místa. Především 3D tiskárna ho nezabírá zrovna málo. Taky by to chtělo digestoř s filtrem, další police, a tak dále. Ale o tom zase příště 😉

Příspěvek byl publikován v rubrice Povídánky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Bastlení základ života? Díl třetí – dílna

  1. Miráně napsal:

    Marně hledám díl druhý.. 🙂

    • Gabi napsal:

      Druhý dál byl přeskočen a objeví se později. Dějí se tam docela kontroverzní věci a ještě nenastal čas je zveřejnit 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *