Plány na rok 2019

Původně jsem tenhle článek pojmenovala “Předsevzetí pro rok 2019”, ale nebylo to přesné. Předsevzetí je to totiž něco, u čeho se tak nějak předpokládá, že to člověk poruší a je to i společensky přijatelné. Jde vlastně jen o takové chlácholení sebe sama. “Nový rok, nové já”, “přestanu kouřit”, “zhubnu”, “začnu šetřit” a tak dále. Každý to slyšel, a každý to už někdy porušil. I já samozřejmě.

Tahle moje inženýrsko-konstruktérská činnost pro mě ale znamená něco víc, než jen plané tlachání a pitvoření se před sebou samou. Něco mnohem víc. Jde o proces, při kterém se sny mění v vize, vize v plány a plány ve skutečnost. Je to vášeň. Je to výzva. Je to posedlost. Je to Cesta.

Možná to celé zní až moc pateticky, a možná to celé beru až moc vážně, ale taková už prostě jsem.

Sdílet s Vámi, mí milí čtenáři, své sny a vize zatím nebudu. Ne, že bych je neměla promyšlené a nebylo by o čem psát. Právě naopak. Problém ale je, že byste jim nevěřili. Skutečné motivy, proč tohle všechno vlastně dělám by Vám přišli fantastické, nereálné a nemožné stejně tak jako přijdou fantastické, nereálné a nemožné těm několika málo lidem okolo mě, jenž je znají. Musím nejdřív dokázat, že na to mám. Nabrat zkušenosti a získat si respekt na menších projektech. Posouvat se dopředu trpělivou mravenčí prací. Malé krůčky, kaizen, a tak 😉

O své plány na tento rok se však s Vámi moc ráda podělím. Ostatně o tom má být i tento článek 🙂 Co chci tedy v roce 2019 dokázat?

    • Dokončit projekty z roku 2018
     Z loňského roku mi zbylo pět nedodělaných projektů. U některých chybí jen vytisknout krabičku a je hotovo, jeden zatím existuje jen jako design v počítači. Všechny chci dodělat do konce ledna a napsat o nich články sem na blog.
    • Naučit se s novou 3D tiskárnou
     Tuto středu si přivezu do dílny novou profi 3D tiskárnu Raise3D N2 Dual, kterou se mi podařilo koupit z druhé ruky. Většina mých projektů využívá 3D tisk, takže ovládnutí všech jejích funkcí a možností patří k tomu nejdůležitějšímu co musím letos zvládnout. Také chci přejít na tisk z čistě konstrukčních materiálů jako je ASA, ABS, nylon a polykarbonát.
    • Posunout se od Arduino modulů k používání samostatných MCU
     Tento posun už víceméně nastal. ABS smoother a Filament master system budou mé poslední dva projekty, které poběží na Arduinu Nano. Všechny další projekty v budoucnosti budou využívat samostatná MCU ATTiny, ATMega a případně další.
    • Přejít na SMT montáž
     To myslím hovoří samo za sebe. THT součástky jsou fajn, ale budoucnost patří SMT. Méně vrtání, méně patlání, o hodně profesionálněji fungující a vypadající konečný výsledek.
    • Zvládnout základy práce s kompozity
     Už loni v létě jsem začala s teoretickým studiem kompozitních materiálů a práce s nimi, na které bych letos ráda navázala získáním praktických zkušeností. Cílem pro tento rok je zvládnout výrobu i geometricky náročných dílu pomocí metody vakuové infuze pojiva.
    • Celková profesionalizace a standardizace mojí práce
     Tímhle si na sebe pletu mega velký bič, ale musí to být. Neříkám, že budu hned zavádět v dílně ISO a tak, ale minimálně začít opravdu dbát na BOZP a PO bude nutnost. Hodlám tento rok začít pracovat s docela nebezpečnými látkami a pustit se do opravdu náročných projektů, takže je nejvyšší čas. Taky musím zavést nějaký skladový systém, protože už mám tolik součástek v tolika různých krabičkách, že je v tom prostě chaos. A to je špatně.
    • Zahájit práce na projektu OMIKRON
     Projekt OMIKRON je zatím přísně tajný, takže si na více informací bohužel musíte ještě počkat 😉

  Tak, a to je vše. Tedy ne úplně vše, mám v plánu spoustu dalších menších věci, ale tohle jsou hlavní cíle, kterých chci letos dosáhnout. Naložila jsem si celkem dost, ale ne zase tak moc, aby to nešlo zvládnout.
  A pokud se mi to podaří, a mě se to podaří, tak mám velkou šanci, že se ten následující rok, rok 2020, stane mým vlastním annus mirabilis – rokem zázraků…

Příspěvek byl publikován v rubrice Povídánky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Plány na rok 2019

 1. Ladislav Koloros napsal:

  Odvážná, ale asi skutečně nezbytně nutná předsevzetí pro další rozvoj. Fandím. Chtělo by to ale asi nějakou CNC mašinku s laserem, aby to bylo jednodušší. Dají se s ní dělat zázraky, jako s tou tiskárnou.

  • Gabi napsal:

   Díky 🙂 CNC a laser by samozřejmě byly super, ale už se mi sem bohužel nevejdou…
   Zatím to budu řešit tak, že si koupím členství v Prusalabu. Mají tam k pronájmu CNC frézu i soustruh, laser a další stroje. Už jsem se tam byla podívat, moc pěkná dílna. A mám to osm minut busem daleko, to se taky počítá 😉 https://prusalab.cz/clenstvi/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *