Double trouble aneb když se to podělá, tak pořádně

Po krátké pauze je tady pokračování mého článku o tom, jak jsem si pořídila novou 3D tiskárnu. Tiskárna tedy po výměně trysek tiskla normálně asi dvě hodiny. Tehdy jsem si poprvé všimla, že tisková podložka je trochu křivě. První vrstva byla ve směru osy Y víc a víc přetlačená. Před tím jsem si toho nevšimla, protože jsem tiskla jen malé věci.  Pak začala vynechávat, v perimetrech i infillu se objevovaly díry. Extruder ale nepřeskakoval. Do mezery mezi heatblockem a heatsinkem jde špatně vidět, tak jsem si tam posvítila mobilem. Rozlévalo se tam malé žluté jezírko z roztaveného plastu.

Padly tři až čtyři hlasité nadávky, stopla jsem tisk, vytáhla filament a zkusila jsem štěstí s druhým hot endem. Ten však má očekávání a sny nenaplnil už vůbec. Podělal se asi za pět minut, a to doslova. Černý plast tekl ze všech otvorů, které v heatblocku jsou. Tady si musím vysypat popel na hlavu, protože jsem si při výměně trysky nevšimla, že je něco v nepořádku. Oba hot endy jsem tedy rozebrala a pokusila jsem se je vyčistit nylonovým filamentem, dřevěnou třískou a závity zubní nití. Bez úspěchu. Tady se můžete podívat, jak hot endy vypadaly hned po rozebrání.

Jelikož jeden originální hot end stojí 3285 Kč a jedna originální tryska 590 Kč, byla má motivace uvést je do řádného stavu větší, než malá. Ofoukaní horkovzdušnou pistolí taktéž nepomohlo, a proto jsem se obrátila s prosbou o pomoc do facebookové skupiny 3D tisk. Zde se mi s pomocí zkušenějších tiskařů podařilo nalézt řešení v podobě kombinace organického rozpouštědla a ultrazvukové pračky. Jeden moc hodný mladý muž pracující pro Průšu a bydlící v mojí ulici mi dokonce zdarma poskytl pár deci dichlormethanu ze svých zásob, takže jsem nemusela dva týdny čekat na dodávku z obchodu s chemikáliemi. Díky dobrý člověče! 🙂

Během čekání na čističku jsem se pustila do rovnání tiskové podložky. Pořídila jsem za tímto účelem úchylkoměr české výroby od firmy Kinex. Konkrétně se jedná od typ 1155-02-005. Zvolila jsem tento, protože jako jediný v nabídce má průměr 40 mm, a lépe se tedy do tiskárny vešel. Práci s ním můžete vidět na fotce. Tisková podložka má 13 aretačních bodů, a v každém z nich jsou 3 šrouby. Patlala jsem se s tím celý den, ale nakonec se mi podařilo podložku srovnat.

Abych to zkrátila, tak čistička fungovala, a dichlormethan taky. I přes těkavost onoho rozpouštědla se mi povedlo neotrávit sebe, ani nezamořit okolí. Z připečeného plastu se stala měkká plastelína, jejíž zbytky jsem snadno odstranila bambusovým párátkem. Hot endy jsem smontovala, tentokrát trochu lépe, než podle návodu. Dotáhla jsem je za tepla. Tiskárna opět fungovala asi 2 nebo 3 hodiny a… pak se stalo víceméně to samé, jen ještě horší.

Opět tekl plast na všechny strany, jak kdyby to byla fontána a ne hot end. S druhým hot endem se situace opakovala. Tentokrát už jsem nenadávala. S ledovým klidem jsem oba hot endy rozebrala, přičemž jsem v procesu zlomila jeden heatbreak. Ani to mě nevyvedlo z míry. Všechny originální díly jsem  pečlivě uložila do krabice zapomnění a rozhodla jsem se tiskárnu předělat tak, aby byla kompatibilní s E3D V6 hot endy. Pořád to i s výrobou zakázkových dílů vyjde o necelé dva tisíce korun levněji, než kupovat originály. Více se o tomto a dalších upgradech můžete dočíst v mém článku Krok zpět.

                        

Vlevo: originální držák hot endů. Uprostřed: Návrh nového držáku. Vpravo: Hotový nový držák pro E3D V6 (před pískováním). Materiál dural EN AW-2024.

Ohledně originálního Raise3D hot endu řeknu tohle: Dle mého osobního subjektivního názoru je ten hot end schválně vymyšlený tak, aby ho člověk při výměně trysky poškodil a musel si koupit nový. Odpovídá tomu jak způsob, jakým jsou uvnitř hot endu vyřezány závity, tak i naprosto přestřelená cena náhradních hot endů. A taky to, že kromě tohodle kurvítka je ta tiskárna vymyšlená a postavená dobře. Proto jsem se rozhodla, že až dokončím upgrade na E3D V6, tak dám své technické řešení volně k dispozici na tomto blogu, aby už se nikdo další nemusel nechat podělat. Tož tak.

Příspěvek byl publikován v rubrice 3D tisk. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Double trouble aneb když se to podělá, tak pořádně

  1. thegoodhen napsal:

    Hele, a nemělas to špatně smontovaný? Tuhle tiskárnu konkrétně neznám, ale u Anety typicky každej našroubuje takovou tu trubičku obráceně a pak to teče… Já to tak taky udělal. 😀

    • Gabi napsal:

      Ahoj, fakt neměla 😉 Jela jsem přesně podle návodu, fotku za fotkou, krok za krokem. On ten hot end ani nejde smontovat jinak. Je udělaný fakt specificky. Jinak, než E3D V6 apod.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *