Anycubic Photon: Postřehy a dojmy

Je to šest týdnů, co mi kurýr přivezl novou LCD-SLA 3D tiskárnu Anycubic Photon. A jelikož už se mě pár lidí  ptalo, co na ní říkám, rozhodla jsem se své postřehy a dojmy shrnout v následujícím článku.

Nejdřív si v rychlosti povíme, co to vlastně SLA 3D tisk je. Na internetu jsou o tom mraky informací i v češtině, takže opravdu stručně. Zkratka SLA znamená stereolithography a je to vlastně první moderní metoda 3D tisku dotažená k praktickému využití.
V základu funguje tak, že máme nádobu s průhledným dnem naplněnou do cca 1/3 tekutými fotopolymerovými pryskyřicemi. Pod nádobou se nachází zdroj světla o specifické vlnové délce, zpravidla v UV spektru. Podle typu SLA technologie to může být buď laser, DLP projektor nebo pole UV LED s LCD displejem coby maskou. Tento zdroj světla promítá srze průhledné dno do fotopolymeru jednotlivé vrstvy tisknutého 3D modelu a tím fotopolymer v daných místech vytvrzuje.
Aby nám v nádobě jen tak na volno neplaval chaotický shluk vytvrzeného fotopolymeru, tak se v ní nahoru a dolů pohybuje platforma, na kterou se výtisk svou první vrstvou při vytvrzení přilepí a zbytek výtisku je pak po jednotlivých vrstvách vytvrzován a vytahován nahoru.

Anycubic Photon při tisku. Hned vedle tiskne další 3D tiskárna, proto ten hluk. 

Čemu se určitě nelze vyhnout je srovnání s klasickým FDM 3D tiskem z plastových filamentů. Překvapivě se to dá shrnout celkem jednoduše.  SLA nabízí mnohem lepší detaily a kvalitu povrchu tištěných modelů, a kupodivu je taky mnohem rychlejší (především DLP a LCD řešení), než klasický FDM tisk. Nevýhodou je vyšší cena tiskových materiálů (1200-8000 Kč a víc za kilo), nižší mechanická odolnost a taky to, že celý proces SLA tisku je mokrý a vyžaduje více kroků, že FDM tisk. Každý model je totiž po tisku třeba opláchnout v technickém lihu nebo isopropylalkoholu a pak nechat vytvrdit pod UV světlem. Některým lidem používané fotopolymery taky dost smrdí a čichat jejich výpary delší dobu asi nebude nic zdravého. Tuhle tiskárnu si do ložnice nebo dětem do pokojíčku rozhodně nekupujte.

Tak jsme si hodně ve zkratce shrnuli, co to plus mínus SLA 3D tisk je, a teď se konečně dostaneme k tiskárně samotné 🙂 Proč jsem si koupila zrovna Anycubic Photon?

Důvodů je víc. Prvním, ale ne nejdůležitějším důvodem je cena. Jelikož do pořízení Photona byly moje zkušenosti s SLA tiskem nulové, chtěla jsem entry level tiskárnu na pokusy a učení se. Takových tiskáren je ovšem v kategorii řekněme do 500 USD celkem dost. Takže jak dál?
Druhým důležitým, ale pořád ne nejdůležitějším důvodem bylo, že se mi jak po technické, tak po vzhledové stránce líbila a vyhovovala mým požadavkům.
Třetím důležitým, ale pořád ne nejdůležitějším důvodem byly kladné recenze a doporučení zkušených uživatelů a tiskařů, kterým celkem věřím.
Tím nejdůležitějším je podle mě podpora komunity a to, jak moc je ta tiskárna rozšířená a oblíbená. Možná to zní divně, ale pokud se chcete naučit s novou technologií a ovládnout ji, tak podle mě není lepší cesty. Čím větší a aktivnější má dané zařízení komunitu, tím větší je šance, že pokud narazím na problém, tak už ho někdo přede mnou řešil a to řešení se dá najít a použít. To samé platí pro různá vylepšení a add-ony. Čím větší komunita, tím víc možností.

Anycubic Photon má dle mého skromného názoru hodně kvalitní komunitu. Jako první a zároveň asi nejdůležitější musím vyzdvihnout stránku Photonsters.org, jejíž členové odvedli neskutečný kus práce a vytvořili pro Photona tolik především softwarových a kalibračních vylepšení, že to bez nadsázky posouvá tisk s touhle tiskárnou o světelné roky kupředu. Dalším důležitým zdrojem informací, rad, nápadů a inspirace je facebooková skupina Anycubic Photon printer owners.

OK, OK. Teď už se konečně dostanu k tiskárně jako takové 🙂

Objednala jsem si jí z Anycubic official store na Aliexpressu spolu s pěti lahvemi fotopolymeru neboli “resinu” během slevového týdne na konci března. PPL kurýr přivezl oboje o týden později, v pátek 8. dubna. Dále jsem nakoupila tři 1 litrové láhve technického lihu, krabici nitrilových rukavic, dva balíky kuchyňských utěrek a obětovala jsem dvě dózy na jídlo z kuchyně. Fotky z unboxingu tak nějak nemám, ale asi všichni jste někdy v životě viděli rozbalenou krabici, tak si to můžete představit 😉

Tiskárna je plug and play víceméně. Je třeba jen srovnat rovinu a výšku tiskové platformy, což jsem podle návodu na Youtube zvládla celkem bez problému. K tiskárně bylo přibaleno docela dost drobného příslušenství jako imbusy, papírové filtry, náhradní šroubky,  roušky, rukavice, plastová škrabka na sundávání výtisků z platformy a další.
Popravdě mě hodně překvapilo, jak je tiskárna mála a skladná. S půdorysem 20×20 cm se dá opravdu “nacpat” skoro kamkoliv a díky madlům po stranách se dá i snadno přenášet.  Další věc, kterou musím pochválit je robustní kovový rám, šasi tiskárny, gumové nožičky s aretačními šrouby a vůbec dílenské zpracování jako takové. Za 400 USD opravdu dost muziky 🙂

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ:
Neflashujte firmware, který je v tiskárně nahraný z továrny tím, který je na webu Anycubic, pokud nemáte nějaký důvod. Firmware nahraný z výroby je zpravidla novější, než ten volně ke stažení.

Tisknout jsem začala asi půl hodiny po vybalení. Jela jsem podle návodu, takže jako první jsem tiskla testovací Anycubic kostku z green resinu. Jak můžete vidět na fotce, tak tisk se nepovedl. V 94% selhal flashdisk přiložený výrobcem k tiskárně. Čili první poučení zní: NIKDY NEPOUŽÍVEJTE FLASHDISK PŘIBALENÝ K TISKÁRNĚ!

Je to ten nejlevnější šunt a skoro vždycky je podle fór a diskuzí na FB vadný už z výroby. Zahodit do červeného kontejneru. Inu, pořídila jsem tedy nový flashdisk a zkusila testovací kostičku vytisknout znova.
Nebudu to natahovat, opět se to podělalo… Tentokrát selhal zdroj, prostě to na chvíli nedal a tiskárna se zresetovala. Bylo to jen pár vteřin, kdybych to přímo neviděla, tak bych neměla vůbec tušení, co se stalo.

Tady pomohla stránka Photonsters, konkrétně kategorie known issues, kde jsem se dočetla, že verze zdroje, kterou jsem dostala k tiskárně bývá často stejně jako flashdisk už z výroby vadná. Napsala jsem obchoďákovi Anycubic, aby mi poslal nový, ale doteď nic nepřišlo. Používám tedy značkový zdroj Mean Well LRS-100-12 (12V/8,5A) z vlastních zásob, se kterým od té doby tiskárnu provozuji.

Ze začátku jsem používala originální Anycubic Photon slicer, ale brzy jsem přešla na kombinaci sliceru ChiTuBox ve verzi 1.3.0 a nástroje Photon file validator z dílny Photonsters. Jelikož je problematika slicování pro SLA tisk dost obsáhlá, tak si ji nechám pro samostatný článek.

Figurka pro kamaráda. 3D model a jeho autor: Thingiverse

A to je vše 🙂 Žádné další problémy ani zajímavé zážitky s tiskárnou nebyly. Vytiskla jsem asi 40 modelů a cca 2,5 kg resinů různých barev, a pokud se něco nepovedlo, tak to byla výhradně chyba v nastavení tisku neboli chyba má. Tiskárna neselhala ani jednou. Výtisky jsou vizuálně moc hezké a rozměrově celkem přesné (resin se bohužel smršťuje). Žádný Z-wobble, ani jiné problémy nezažívám. Resin mě osobně nijak nesmrdí, ale větrám pro jistotu docela často.

Photon je dříč, který podle mě může jet od rána do večera a bude tisknout tak dlouho, dokud se nějaký díl přirozeně neopotřebuje.  Pokud hledáte levnou a zároveň kvalitní vstupenku do světa SLA 3D tisku, tak rozhodně volbou tiskárny Anycubic Photon neuděláte chybu 🙂

A na konec ještě pár ukázek toho, co jsem zatím tiskla. Všechny tisky jsou z Anycubic resinů tisknuté na výšku vrstvy 0,050 mm, pokud není uvedeno jinak.

Kostlivci do deskové fantasy hry. 3D model a autor: Thingiverse

Pokusný tisk zubních náhrad pro zubní laboratoř. Výška vrstvy 0,025 mm.

Nepovedený tisk. Pravá paže se utrhla z podpor. 3D model a autor: Thingiverse

I přes utrženou podporu se tisk povedl 🙂 3D model a jeho autor: thingiverse.com

Šachové figurky. 3D model a autor: Thingiverse

Příspěvek byl publikován v rubrice 3D tisk. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Anycubic Photon: Postřehy a dojmy

 1. Milan bartoš napsal:

  Vaše informace jsou pravdivé, je fakt, že mi zatím zdroj neselhal, ani dodávaný flash disk.
  Žádný jiný flash disk mi po připojení nefungoval, pokud jsem ho nejprve nezformátovat na FAT32, poté si s ním tiskárna začala rozumět.
  Zapomeňte na USB3.
  Milan

 2. Tomas napsal:

  Já se několikrát setkal s osvícením celé plochy v průběhu tisku. Možná je to právě flash diskem. Po formátu se to vždy nějakou dobu nestalo, včera se to stalo po pauznutí tisku.

 3. Skvělá recenze napsal:

  Super recenze, díky moc.
  Už delší dobu o ní přemýšlím a na Prusa SL1 opravdu nemám. A navíc teď mají nějakou šílenou slevovou akci.
  Jinak k recenzi, je skvěle napsaná, chytlavá a nápomocná. Hlavně odkaz na stránku komunity.
  Ještě jednou díky moc.
  Filip

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *